Žijeme na smetisku!

Autor: Róbert Katuš | 14.3.2013 o 13:38 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  188x

Síce dnes nám trochu posnežilo aj na východe, ale posledné teplé a slnečné dni nám odhalili, čo sa skrývalo bod bielou perinou počas zimy.

 

Áno hovorím o tom smetisku na celom Slovensku, aj v mojom okolí, ale kompetentní pred tým len zatvárajú oči, že nie sú peniaze na ich odstránenie. Možno, že mnohí ste si toho nevšímali, keďže z auta nie je možnosť vidieť ten odpad popri cestách, ale tu na Zemplíne je to niečo strašné! Treba len sadnúť na bike a uvidíte, samozrejme až keď sa oteplí. A vrcholom toho všetkého sú veľké čierne skládky najmä v priľahlých lesoch na menej využívaných cestách III. Triedy. Chodil som často (2x týždenne) vlakom na trase Košice – Žilina a to čo je vidieť z okna idúceho vlaku, je nie len krásna slovenská príroda, ale aj nekonečné množstvo odpadu! Začína to hneď za tunelom (Priehrada RUŽÍN) a množstvo odpadu vo vode a okolí a pokračuje to celým Spišom. Kto nepozerá pri ceste vlakom len do PC, alebo telefónu, tak určite bol zhrozený rovnako ako aj ja. Aby som neostal len na Spiši, tak rovnaký pohľad bolo vidieť aj ďalej na odpočívadlách popri ceste som videl toľko odpadu, že ten sa sypal až do rieky Váh(najdlhšia rieka Slovenska).

Každý dôsledok má aj svoju príčinu a tú príčinu najprv treba odstrániť.

Pre ......1.Prečo ľudia ten odpad vyhadzujú do prírody?

Pritom každá osoba je povinná platiť za odpad, ktorý vyprodukuje v obci(meste), v ktorej má trvalý pobyt a to zo zákona, či?

Ale máme tu jeden zásadný problém! Ľudia sú vypočítaví, menia si trvalí pobyt už dokonca kvôli poplatkom za odvoz odpadu, na dedinách je zvyčajne niekoľko krát menší poplatok ako v mestách! Ľudia v mestách vyprodukujú síce viac odpadov ako ľudia čo žijú na dedinách, ale podľa mňa ho nevyprodukujú X- krát viac ako ľudia na vidieku. Prečo potom ten rozdiel ceny v poplatkoch mesto – dedina? Poznám aj takých ľudí, čo majú viac nehnuteľností a podľa zákona platia za odpad iba na jednom mieste, čiže ten odpad následne prevážajú z jedného miesta na druhé, lebo v tej obci kde neplatia za odpad, tak od nich obec komunálny odpad nezoberie. Poznám veľa ľudí, čo takto vláčia vrecia z dediny do mesta alebo opačne (to isté platí aj pre chatárov). Ale nerobia to všetci a tu je ten problém!

....2.Prečo je v meste x násobne väčší poplatok za komunálny odpad ako na vidieku?

Na 100 Kg komunálneho odpadu sú podľa mňa stále rovnaké náklady na jeho odvoz na skládku, či? Asi v tom bude nejaký biznis, priznávam, že každá skládka(spaľovňa) si určuje rôzny poplatok za uloženie tých 100 kg, ale neverím, že niektorá skládka v meste účtuje x-krát viac ako tá na vidieku!

Odvoz komunálneho odpadu je podľa mňa služba, ktorá by mala ostať v rukách štátu. A napadla má taká to vec:

Keďže každý občan, ktorí žije na Slovensku vyprodukuje nejaký odpad, tak mal by za neho aj zaplatiť. A môj návrh je že by to malo by to byť formou koncesií (rovnaký poplatok pre celé Slovensko), podobne ako je to za RTVS (naopak ten by som zrušil už dávno, veľa ľudí ju nepozerá, ale platiť musí). Samozrejme, ak niekto nemá na tento koncesionársky komunálny poplatok, tak by ho neplatil (nezamestnaní, dôchodcovia s malým dôchodkom ), ale len pod podmienkou že budú separovať. Samozrejme aj ostatným ľuďom, čo by separovali, by sa ich poplatok znížil (napr. o 30%). Na dedinách je to celkom jednoduché skontrolovať individuálne, v mestách by to muselo byť brané ako najmenší celok(vchod bytovky). Dalo by sa to nejako vymyslieť.

Keby sa tento môj návrh uskutočnil, tak verte tomu, že sociálne slabší obyvatelia(aby sa vyhli poplatkom), by vyzbierali celé Slovensko do roka, od plastov, skla,.... Jasný dôkaz je, že dnes nenájdete už ani jeden železný klinec v prírode. Na vlastné oči vidím ako naši spoluobčania prekopávajú zem, aby našli kúsok železa. Poprípade zaviesť výkup plastových fliaš(napr.: 1kg =10 centov) efekt by bol zaručený. By ste neverili v pracovitosť našich spoluobčanov.(namiesto peňazí by od Vás pýtali plastovú flašu). Ono to funguje v zaostalých krajinách ako India, kde sa ľudia prehrabujú na obrovských oficiálnych skládkach (samozrejme to je nemorálne). Ale na čiernych skládkach to podľa mňa nebolo až také nemorálne, či?

Ďalšia vec, ktorú by som zmenil, je navrhnúť exemplárne tresty, pre ľudí, ktorí dnes vyhadzujú odpad do prírody, nepoznám žiadnu FO, ktorá dostala nejakú vysokú pokutu a dokonca ani pokutu od obce(mestá) za znečisťovanie prírody, a keď som čítal o tom niekde v novinách, tak sa jednalo o smiešnych 30 eur! Navrhujem preto, vysokú pokutu aj za jedno vrece odpadu(min. 1000 eur), aby to malo preventívny charakter + odstránenie toho pri čom bol prichytený. Ak by nemal peniaze na pokutu, musel by ju následne odpracovať a to odstraňovaním ďalších skládok v jeho okolí. A verte tomu, že ten človek by už viacej nevyhodil ani papierik od žuvačky, po takejto príučke.

Na záver pridám fotky čo som nedávno nafotil v mojom okolí. Preto navrhujem tieto systémové riešenia, lebo už ma nabaví stále za niekoho upratovať! Lebo tento sýstem, čo tu máme dnes absolútne nefunguje.

 

Teľo mi scel (eRKej)

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?